- Denne begivenhed er allerede afholdt.
Harzen 2025

Så er 2025 holdet kommet godt hjem efter en fantastisk tur til Harzen – Landhaus Meyer. Afgang fra Ikast 22.8. kl 7.00 og efter en del kørsel i tæt trafik og kø var vi fremme ved vores “Stamtisch” Landhaus Meyer kl. 15.45, hvor vi – som altid – blev taget godt imod, og Weisbier fluks blev serveret på terrassen. Vi fik i løbet af opholdet masser af god og lækker mad, så kalorieindtaget oversteg uden tvivl forbrændingen.

Lørdag og søndag bød på et par rigtig fine dagsture ad fine veje med masser af gode sving. De forskellige versioner af Garmin var dog ikke helt enige om, hvilken vej vi skulle. Turchefens Garmin og øvrige udtyr krævede en koordineret holdindsats, men det blev løst med godt humør. Dag 2 krævede også lige lidt tilløb og fintænkning inden vi fik Garmin overbevist om, hvor vi gerne ville hen, men det lykkedes ved fælles hjælp og lidt skiftende føringer.Mandag morgen gik turen hjemad – efter at isen på motorcyklerne var smeltet. Morgentemperaturen havde lige været under frysepunktet, men temperaturen kom hurtigt på + grader. Turen hjem forløb nogenlunde glat – med øvelse i kortegekørsel 😊 dog et par små hovsa’er. Godt halvdelen af holdet blev snydt af vejarbejde lige syd for Hamburg og kom i forkert bane, så de kom med den forkerte motorvej. Garmin var for en gangs skyld både hjælpsom og samarbejdsvillig – “Kør hjem” blev aktiveret, og i løbet af et øjeblik var de vildfarne tilbage på sporet. De, som på mirakuløs vis i første omgang havde ramt det rigtige spor fik lige pulsen op, da en hestetrailer i højre spor pludselig sendte et hjul ud mellem 2 motorcykler – heldigvis blev ingen ramt, og hjulet løb farten af uden at forvolde skade. Resten af turen foregik i god ro og orden, og alle nåede godt hjem fra en helt igennem fantastisk tur.
Dag 2 til bl.a. Goldwing Fuchs, Weser Skywalk og Villa Löwenherz.

Dag 3: Kyffhäuser og Torfhaus.

Dag 4: Gruppefoto og farvel og på gensyn i 2026.

Så er turene finpudset (med forbehold for at vore Garmin – Tread vil noget forskelligt)
De skulle gerne se nogenlunde ud som her 🏍💨😎

Det er også lykkedes at overbevise Garmin om, at vi gerne vil gennem de gode sving, når vi kører hjem 😊

Så er vi så småt ved at klargøre årets tur til Landhaus Meyer.
Der er som sidst reserveret 3 enkeltværelser som alle er forhåndsreserveret, derudover er der 4 dobbelt værelser, altså max. 11 personer. Så det er først til mølle.
Den nøj
Harz 2025, Ikast – Landhaus Meyer
Harz 2025, Landhaus-Meyer-Ikast
Enkeltværelser: John, Bjarne Klit og Axel Bale.
Dobbeltværelser:
Claus og Ole
Jimmy og Poul
Vagn og Anton
Kaj og Bo
Pris: Enkeltværelse 2100,- Dobbeltværelse 1600,-
Indbetales til Claus på mobilepay 30250435
27 kommentarer til “Harzen 2025”
Skriv en kommentar
Du skal være logget ind for at skrive en kommentar.
Hvis I har fotos, som skal på MCIkast, så vedhæft dem i en mail til thorupvej53@gmail.com
Tak til alle jer, der var med på Harzen holdet 2025.
En fantastisk tur med det sædvanlige gode humør og godmodige drillerier 😊 Et par rigtig fine ture på gode veje og med tid til lidt oplevelser undervejs. De sædvanlige små GPS udfordringer blev mødt med tålmodighed og blev løst ved fælles hjælp.
Som sædvanligt fik vi super service og dejlig mad på Landhaus Meyer.
Tak for en rigtig god tur.
Tusind tak for en fantastisk tur 2025 rigtig mange tak til dem som har sørget for at alle os andre har nyde godt af jeres arbejde,
Vh Jimmy
Øhhhh – så er der krise igen mellem Tread appen og mig 😄 Tread vil ikke samme vej som Basecamp, men det løser sig. Vi skal lige til parterapeut ang. hjemturen 😄
Hav tålmodighed-jeg får det løst.
Vi er da kommet hjem hver gang ind til nu.
Hej alle.
Det er lige om lidt – (sådan føles det for mig 😎) – at turen går til Harzen.
Jeg har som bekendt lagt ruterne på hjemmesiden – ikke nødvendigvis de rigtige ruter (bare for at øge spændingen) 🌞
Efter at have været i “samråd” – hedder det vist – med det ansvarshavende rejsebureau – John Holger’s MC Touring Enterprise, så er hjemturen skiftet ud med samme rute hjem som sidste år, vi kan jo li’så godt få de sidste sving med 🏍️
Så venligst – hvis i allerede har downloadet hjemturen, så skift den ud med filen, jeg har lagt på i dag.
Turen derned er lagt via Goslar. Om vi kører ind og får eftermiddagskaffe i Goslar på vejen ned, det vurderes undervejs, når vi ser hvordan turen derned forløber rent tidsmæssigt.
Er i forvirrede, så bare spørg mig, så kan jeg sagtens gøre det værre 🌞🌞
Vh Anton
Hej alle harzengutter
Så er hotellet klar til vi kommer.
De skriver de har bestilt godt vejr til os.
Glæder mig til vi ses
Mvh Bikerbuddy
Hej Bo!
Lyder godt
Du har fået en plads sammen med kaj .
Vi ses derude.🤩
Hej Claus. Det er bare super duper👍. Ja vi ses der ude 🏍️🏍️
Jeg vil gerne have den sidste plads hvis den stadig er ledig 😃.
Den er fin Preben du har, som altid styr på tingene.
Også opstartsturen, som du har lavet i år var en rigtig smuk en af slagsen.
Tak for den.🤩👍🏍🏍
Vagn – skal vi være roomies igen i år? Jeg snorker ca. på samme niveau, som jeg plejer 😊
Det vil da være fint for mig. Mit snorke niveau er også ca. det samme som det plejer at være.
Jamen det lyder da godt
Så er der lige en enkelt plads tilbage på dobb. Værelse 😀
Jamen det lyder da godt
Så er der lige en enkelt plads tilbage på dobb. Værelse 😀
Poul og Jimmy tager en dobbelt værelse
Rettelse.
Der er stadig 3pladser ledige i dobbeltværelser
Jeg er også med på et dobbelt værelse.
Hej Vagn lyder godt! .
Så er der lige et værelse for2 tilbage.😀
Hej alle sidste frist for tilmelding er medio april
Pris er er hhv.
Enkeltværelse 2100 kr
Dobb. Værelse 1600 kr
Indbetales til min mobilepay tlf 30250435
Alle jer der har skrevet jer på regnes for
Tilmeldt. Der er så i skrivende stund 3ledige pladser på dobb. Værelse
Mvh bikerbuddy
OBS!
SIDSTE FRIST FOR TILMELDING OG BETALING
ER MEDIO APRIL PÅ . MOBILEPAY
TLF 30250435
Enkelt værelse 2100kr
Dobbeltværelse 1600 kr
Pr. Snude
Mvh Claus
Bare rolig, sender når jeg får halveret min “fartbegrænser”. Omkring 1. April
Hej Jeg er med på dobb. Værelse
Vil også gerne med igen i år
Gerne et enkeltværelse, men hvis det ikke er muligt overgiver jeg mig til et dobbelt🛏
Axel K. B.
Jeg vil også gerne have en plads dobbelt værelse er fint
Jeg er med på et dobbeltværelse.
Hej.
Jeg er med på en enkeltværelse.