Indlæser Begivenheder

« Alle Begivenheder

  • Denne begivenhed er allerede afholdt.

Onsdagstur til Ølgod (DK bedste bøfsandwich.)

ons, 20 apr, 2016. 18:00 - 21:00

Så gjorde han det igen, ham René.

En super tur i flot flot vejr, dog til den kølige side, måske derfor kun 10 mødte op til denne oplevelse ud over det sædvanlige. Det var ikke uden grund at Pagodens bøfsandwich er en af de bedste i DK. Kæmpe stor med masser af smag, flot tilbehør hvor alt er hjemmelavet fra bunden. Selv agurkesalaten, rødbederne, ketchup og remouladen var hjemmelavet. Det bliver ikke bedre.

Vi bestilte på forhånd en stor portion pommes frites til hvert bord, vi var ikke lige klar over at en stor portion er 1,2 kg.

Vejene fine, dog var der enkelte steder hvor landbrugsmaskinerne havde svinet.

Pagodens hjemmeside: http://www.pagoden.dk/

Ruten : 20160405 TIR

[sgpx gpx=”/wp-content/uploads/gpx/Rene/20160420 ONS.gpx”]

Detaljer

Sted

  • Statoil i Ikast
  • Vestergade 34
    Ikast, 7430

Arrangør

  • René
  • Telefon +45 51 44 61 68

10 kommentarer til “Onsdagstur til Ølgod (DK bedste bøfsandwich.)”

  1. Fuck for en Bøfsandwich. Ser måske ikke ud af så meget, men tallerkenen var næsten dobbelt så stor som normalt. Og så ellers 1,2 kg pommes på bordet. Havde nærmest aldrig fået min jakke lynet da hjemturen skulle starte.
    Super veje Rene havde fundet til os. Tror jeg vil køre ruten igen en anden gang, så jeg kan lege lidt.

  2. Kunne være, at man skulle overveje at flytte turen til onsdag i stedet for tirsdag. Ihvertfald ud fra den nuværende vejrudsigt. Eller hvis turen bliver aflyst tirsdag, så forsøger vi at køre onsdag – så sæt lige to krydser i kalenderen. 😉

    NU SÆTTER VI TUREN TIL PÅ ONSDAG!
    Vejret ser ud til at blive det bedste i den kommende uge, netop denne onsdag, så lad os benytte os af det!

  3. Her kl. 17.00 ser det rimeligt ud. Vejene er måske lidt fugtige og temperaturen ikke den højeste, men hvad. Lad os da komme en tur ud og trille samt indtage en lækker hjemmelavet burger hos Pagoden i Ølgod.
    Vi ses på Statoil kl. 18.00 🙂

Skriv en kommentar